تبلیغات
.: پوتین 87 :. - اگر قرآن برای همه زمانها و مکان ها است، چرا از اصطلاحات و فرهنگ رایج عربستان بهره برده است؟

.: پوتین 87 :.

.: شهدا با قرآن مانوس بودند و نتیجه الفت با قرآن شهادت در راه خداوند است ... :.

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ .: پوتین 87 :. خوش آمد میگویم ... برای مشاهده کامل مطالب از آرشیو مطالب وبلاگ استفاده کنید.

اگر قرآن برای همه زمانها و مکان ها است، چرا از اصطلاحات و فرهنگ رایج عربستان بهره برده است؟
قرآن در بیان پیام و آموزه های خود، از زبان عربی و الفاظ، عبارات و مثالهای رایج بین مردم عرب آن زمان استفاده کرده است، ولی آنچه فرهنگ سازاست، پیام آن مثالها و عبارات است و پیام ها فراتر از محدودیت زمان، مکان و قوم خاصی است.

روشن است که اهداف قرآن، در آن مثال ها و مصادیق محدود نمی گردد؛ ولی برای تفهیم و محاوره، گریزی از آنها نیست. پس مفاهیم و معانی بلند و ژرف از رهگذر آن مصادیق پی گیری می شود و این اهداف همان نتایج معرفتی، اخلاقی و هدایتی است که عموم مردم را شامل می گردد؛ چرا که مسائل تربیتی و هدایتی نمی تواند در مکانی خاص و یا زمانی معین محصور شود. بنابراین عربی بودن قرآن و به کارگیری بعضی از مثالهای رایج در حجاز، به جهت آن است که مخاطبان اولیه قرآن مردم آن سامان بودند. اما زبان عربی موجب محدودیت ارسال پیام و بیان اهداف قرآن به مردم عرب نیست؛ بلکه برای همگان و به طور همیشه، قابل استفاده است و این دو با هم منافات ندارد؛ چنان که در آیات نخستین سوره ابراهیم (علیه السّلام) آمده است:« الر کتاب انزلناه الیک لتخرج الناس من الظلمات الی النور... و ما ارسلنا من رسول الا بلسان قومه» کتابی است که آن را به سوی تو فرود آوردیم تا مردم را از تاریکی ها به سوی روشنایی بیرون آوری ... و ما هیچ پیامبری را جز به زبان قومش نفرستادیم. پس با توجه به اینکه قرآن بیانگر همه چیز است و محدود در زمان و مکان مشخصی نیست و همه را به تدبر و اندیشه در معانی خود دعوت کرده است؛ معلوم می شود که واژگان اختصاصی ، محدودیتی در ارتباط با اهداف بلند آن پدید نمی آورد و اگر هم چنین تاثیری داشته باشد، با توجه به بطون قرآن جایگاه خود را نزد هر مخاطبی حفظ خواهد کرد. این ازویژگی ها و معجزات قرآن است که گاهی از عبارات و زبان ویژه یک منطقه استفاده می کند؛ ولی برای سایر مناطق و فرهنگ ها نیز قابل برداشت است و گاهی تعبیرات را به گونه ای می آورد که چند منظوره بوده و همه آنها پذیرفتنی است. البته در قرآن تنها برخی از نمونه های رایج در منطقه حجاز، گزینش و از آنها یاد شده است. این موارد به گونه ای است که علاوه بر ملموس بودن برای عرب ها، مورد پذیرش جامعه بشری و قابل توجه برای دیگران نیز می باشد. به عنوان مثال اگر از دقت و تامل در شتر- که جایگاه ویژه ای در زندگی ساکنان شبهه جزیره عربستان داشته - یاد شده است ( افلا ینظرون الی الابل کیف خلقت) علاوه بر پیام کلی - که خوب است در تمام آفریده های خدا در هر مکان و نقطه از جهان دقت کرد- پیام ویژه ای هم دارد و آن اینکه دقت در ویژگی های این حیوان، حتی برای مردم مناطق دیگر نیز اسرار بسیاری را روشن خواهد ساخت.
طبقه بندی: ===> قرآن، احکام جوانان ونوجوانان، جهان اسلام،

[نوشته شده توسط : سازنده سرسره آبی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه